بيست و پنج سال بر گوری گريه کرديم که مرده ای در آن نبود

ايرنا
بيست و هشتم دسامبر دوهزار و چهار

ابراهیم خدابنده و جميل بصام از مسؤولان سياسى رده بالاى گروه تروريستى مجاهدين، بعد از۲۵ سال همکارى با اين سازمان و انجام ماموريت هاى مختلف براى گروه يادشده ، دو سال قبل در هنگام انتقال دو ميليون دلار پول نقد و اسناد معتبر مجاهدين از عراق به انگلستان ، توسط پليس سوريه در مرز عراق دستگير شده و در پانزدهم خرداد ماه سال گذشته به ايران تحويل شدند.

خدابنده روز سه شنبه در حاشيه مراسم بازگشت جداشدگان از گروه تروريستى مجاهدين به کشور و پيوند آنان به خانواده هايشان در محل هتل المپيک به خبرنگاران گفت : بعد ازبيست و پنج سال همکارى با اين سازمان امروز به اين نتيجه رسيده ام که در تمام اين مدت بر گورى گريه مي کردم که مرده اى در آن نبود.

وى با ابراز خرسندى از اينکه توفيق اجبارى نصيبش شده و بعد از دستگيرى به وطن خود بازگشته ، گفت : در ذهن ما اينطور نقش بسته بود که در ايران همه دشمن ما هستند و در صورت دستگيرى حتما اعدام خواهيم شد و هيچ اميدى به زنده بودن نبايد داشته باشيم .

خدابنده افزود : امروز که حدود يکسال از حضور من در ايران و بازداشت در زندان مي گذرد، شاهد هستم که تمام تصوراتى که از ايران داشتم ، نادرست بوده و برخوردى که با من در اين مدت انجام شده ، بر خلاف تصورم بوده است .

اين عضو ارشد گروه تروريستى مجاهدين تصريح کرد : حدود يکهزار نفر از اعضاى مجاهدين از اين سازمان جدا شده اند اما مي ترسند به ايران بيايند زيرا تصور مي کنند که چون روزى با سازمان همکارى کرده اند اگر به ايران بيايند، حتما شکنجه و اعدام خواهند شد،در صورتى که اينطور نيست و من در مدت حضورم در ايران شاهد بوده ام حتى با افرادى که در داخل ايران عمليات مسلحانه انجام داده بودند نيز برخورد بسيار خوبى مي شود.

وى اظهار اميدوارى کرد، افرادى که اسير اين سازمان هستند هرچه زودترآزاد شوند و به آغوش خانواده خود بازگردند چون همه آنان منتظر فرصت هستند که خود را از اين اسارت جسمى و ذهنى آزاد کنند.

خدابنده آزاد شدن اين افراد از اسارت ذهنى را بسيار سخت و مشکل خواند و گفت : شکست حصارهاى فکرى در اين افراد بسيار مشکل است و اين ساده نيست که بعد از سالها فعاليت به اين باور برسند که اشتباه کرده اند.

وى نقش خانواده هاى اعضاى فريب خورده گروه مجاهدين را در راهنمايى و آزاد کردن آنان از بند اسارت جسمى و ذهنى بسيار مهم توصيف کرد و گفت : خانواده ها مي توانند با بهره گيرى از عواطف خانوادگى ذهنيات نادرست اين افراد از ايران و ايرانى را از بين ببرند و زمينه تصميم گيرى اين افراد براى بازگشت به وطن را فراهم کنند.

اين عضو ارشد دستگير شده مجاهدين درمورد ادامه فعاليتهاى اين سازمان تروريستى گفت : ممکن است سازمان هيچوقت به طور کامل منحل نشود و حداقل دفترى در بعضى کشورهاى اروپايى داشته باشد اما همين الان ، اين سازمان کاملا غيرمؤثر است و جز انجام يکسرى کارهاى تبليغاتى، نمي تواند کار ديگرى انجام دهد.

خدابنده اعلام کرد که به پرونده اش در شعبه پانزده دادگاه انقلاب رسيدگى مى شود و در طول مدت بازداشت با دختر خود ملاقات داشته و همسرش نيز قرار است در آينده نزديک با وى ديدار کند.

وى از برخورد مسئولان و رسيدگي کنندگان به پرونده اش ابراز رضايت کرد وگفت : خوشحال هستم که با حضور در ايران به حقايق پى بردم و اگر فرصت دوباره داشته باشم حتما اشتباهات گذشته خود را جبران خواهم کرد.

جميل بصام ديگر عضو ارشد دستگير شده مجاهدين نيز در سخنان کوتاهى خود را فارغ التحصيل رشته مهندسى مکانيک از دانشگاه صنعتى شريف معرفى کرد که اوايل انقلاب براى ادامه تحصيل در رشته دکترى به انگلستان رفته و در همان سالهاى اوليه حضور در اين کشور جذب سازمان مجاهدين شده است .

بصام گفت : فعاليتهاى عمده من در کشورهاى خارجى بود و در مدت همکارى با سازمان ماموريت هاى فراوانى را براى سازمان انجام دادم و در آخرين ماموريت که به همراه ابراهيم خدابنده براى انتقال اسناد و مدارک معتبر ودو ميليون دلار پول نقد به عراق سفر کرده بوديم ، در مرز سوريه دستگير و بعد از هفت هفته در تاريخ ۱۵ خرداد سال۸۲ به ايران تحويل شديم .

وى افزود : بر اساس ذهنياتى که در خارج از کشور براى ما متصور بود، منتظر شکنجه و اعدام سريع در ايران بوديم اما وقتى وارد زندان اوين شديم با برخوردى کاملا مغاير با تصورات خود روبرو شديم .

بصام که مسووليت چاپ و توزيع نشريه مجاهد (نشريه اختصاصى گروه تروريستى مجاهدين) در سطح اروپا را بر عهده داشته ، از برخورد مسئولان و رسيدگي کنندگان به پرونده اش ابراز رضايت کرد و گفت : از اينکه در وطن خود هستم بسيار خوشحالم .

اين عضو ارشد گروه تروريستى مجاهدين همچنين اظهار اميدوارى کرد که همه فريب خوردگانى که در اين سازمان هستند روزى به اشتباه خود پى ببرند و با ندامت و پشيمانى از عملکرد خود و جبران گذشته ، به آغوش وطن و خانواده خود بازگردند.

بصام در پاسخ به پرسشى در خصوص برخورد آمريکا با اين گروه تروريستى گفت : آمريکا براى دستيابى به اهداف و منافع خود از آنان بهره بردارى مى کند.